03.09.2010
Lujabetoni yrityksenä Ammattirakentajalle Maatalousrakentajalle Pienrakentajalle Suunnittelijalle
Lujat uutiset

Lujabetonin uusi hissikuiluelementti nopeuttaa hissin rakentamista kerrostaloon

Lujabetoni tuo markkinoille hissikuiluelementin osana kerrostalojärjestelmäänsä. Hissikuiluelementti pudottaa hissikuilun rakentamiseen käytetyn ajan yhteen kolmasosaan perinteiseen seinäelementeistä koottavaan hissikuiluun verrattuna. Asennustyön säästö on noin 1000 euroa per kerros kone- ja miestyötunteineen. Säästö on vielä merkittävämpi hissikuilun paikallavaluun verrattuna. Lujabetonin hissikuiluelementit rakennetaan Suomessa täysin uudella muottiteknologialla. Lujabetoni on Suomen toiseksi suurin betonielementtivalmistaja.

Lujabetonin uusi hissikuiluelementti on yhden kerroksen korkuinen ja siinä on valmiina työmaa-aikaisten LVIS-asennusten kiinnityspisteet. Hissikuiluun tarvittavat ala- ja yläkupit sisältyvät myös kokonaisuuteen. Hissikuiluelementtien pääasiallinen käyttö on uudisrakentamisessa, mutta se soveltuu myös korjausrakentamiseen. Hissikuiluelementti viimeistelee Lujabetonin kerrostalojärjestelmän, joka on monipuolinen valmisosakokonaisuus, jossa kaikki osat nivoutuvat saumattomasti yhteen. Luja-kerrostalojärjestelmän ansiosta rakentamisesta tulee nopeampaa ja kustannustehokkaampaa.

Uutta muottiteknologiaa kuppimaisiin valuihin

Lujabetoni otti hissikuiluelementtiä varten käyttöön täysin uudenlaisen muottiteknologian, jossa kuppimaisten valujen sisämuottiongelma on ratkaistu uudella tekniikalla. Elementin irrottaminen muotista helpottuu hyvin aukeavan sisämuotin avulla.

- Nyt kun sisämuottiongelma on ratkaistu, voimme hyödyntää tätä uutta muottiteknologiaa jatkossa myös muiden kuppimaisten ja allasmaisten tuotteiden valmistuksessa, kertoo Lujabetonin toimitusjohtaja Mikko Isotalo.

Kuva hissikuilusta tässä nettiosoitteessa 

Lisätietoa: Lujabetonin toimitusjohtaja Mikko Isotalo, puh. 044 5852 305

 

Lujabetoni Oy on Luja-yhtiöiden betoniosaaja ja Suomen toiseksi suurin elementtivalmistaja. Se tekee kaikkea betonista: kivitalopaketteja, elementtejä, ratapölkkyjä, teräsbetonipaaluja, pihakiviä, harkkoja sekä valmisbetonia. Tehtaita Lujabetonilla on kaikkiaan 25. Lujabetonin vahvuuksia ovat vahva oma tuotekehitys sekä yli 55 vuoden kokemus betonista.

Luja on kolmannen polven perheyritys ja yksi Suomen suurimmista rakennusalan konserneista. Yritys on toiminut alalla yli 55 vuotta. Luja-yhtiöihin kuuluvat Lujatalo Oy, Lujabetoni Oy, Fescon Oy ja Lujapalvelut Oy. Lujan liikevaihto on 429 miljoonaa euroa ja se työllistää yli 2 000 työntekijää 24 paikkakunnalla. Lujalla on Suomen lisäksi toimintaa myös Ruotsissa ja Venäjällä.

 

Julkaistu 11.08.2009
Lisääjä: Marketta Isotalo / Kuopio

* Hinnat 020-yritysnumeroihin matkapuhelimesta 8,21 senttiä/puhelu + 14,90 senttiä/minuutti (alv 22 %). Lankapuhelimesta 8,21 senttiä/puhelu + 6,9 senttiä/minuutti (alv 22 %).